Szczegółowe zasady funkcjonowania odkurzacza, różne sposoby filtracji.
Zdecydowanym królem domowych (i nie tylko) urządzeń do sprzątania jest odkurzacz. Trudno wyobrazić sobie gospodarstwo domowe bez choćby podstawowego odkurzacza do odkurzania na sucho. Chcąc przypodobać się odbiorcom, projektanci i producenci odkurzaczy prześcigają się w pomysłach nad polepszeniem komfortu pracy oraz zapewnieniem ich lepszej wydajności, skuteczności, mobilności itp. Warto jednak wspomnieć, że sama konstrukcja nie zmieniła się od lat i nawet najnowocześniejszy z odkurzaczy oparty jest na sprawdzonym rozwiązaniu.
Odkurzacz, Twój najwierniejszy pomocnik podczas domowych porządków, to nic innego jak "estetycznie opakowana" turbina ssąca z włącznikiem. Po uruchomieniu odkurzacza, turbina rozpoczyna pracę. Wytworzone w wyniku jej funkcjonowania podciśnienie, bardzo często wyrażane w jednostce mbar (milibar), powoduje zasysanie powietrza (zazwyczaj poprzez rurę ssącą zakończoną odpowiednimi ssawkami). Zassane powietrze, którego pęd zabiera ze sobą drobinki zabrudzeń oraz kurzu, np.: z dywanu, podłogi czy nawet z powietrza, przechodzi przez separator zabrudzeń, szereg filtrów, oraz samą turbinę, aby ostatecznie zostało wypchnięte z odkurzacza, od strony wylotu z turbiny. Ten nieskomplikowany proces z dużą skutecznością pozwala na zebranie z różnych powierzchni zabrudzeń, a nawet przeprowadzenie filtracji powietrza.
Odkurzacze domowe mogą być wyposażone w różne rodzaje komór filtracyjnych lub wykorzystywać odmienne technologie do przeprowadzania separacji zabrudzeń i filtracji powietrza.
Wśród typowych, najczęściej spotykanych, wyróżnić możemy:
1) separacja/filtracja za pomocą worka filtracyjnego - najbardziej rozpowszechniona i najprostsza. Zassane zabrudzenia trafiają do worka filtracyjnego (np. papierowy lub materiałowy), gdzie następuje ich wstępna separacja i oddzielenie od strumienia powietrza. Następnie powietrze przepływa przez filtr główny/filtr turbiny, gdzie zatrzymują się drobinki nieodfiltrowane przez worek, np.: cząsteczki kurzu, drobnych pyłów itp. Zapełniony worek na zanieczyszczenia należy wymienić na nowy.
2) separacja/filtracja bezworkowa - najwygodniejsza i najtańsza w eksploatacji. Specyficzna konstrukcja odkurzacza sprawia, że zassane zabrudzenia zostają "uwięzione" z pojemniku/osadniku na zanieczyszczenia stałe, skąd nie mogą wydostać się poza odkurzacz. Strumień powietrza, w celu uzyskania wysokiej jakości filtracji, dodatkowo przechodzi przez filtry faliste, często typu HEPA. Zgromadzone w osadniku zabrudzenia należy wysypać do śmieci po skończonej pracy.
3) separacja/filtracja za pomocą filtra wodnego - jeden z najskuteczniejszych rodzajów filtracji. Polega na przeprowadzeniu strumienia powietrza z zabrudzeniami przez pojemnik z wodą. Odpowiedni mieszalnik sprawia, że zabrudzenia stałe oraz kurz i drobne pyły pozostają w wodzie, oczyszczone powietrze wypychane jest przez turbinę na zewnątrz odkurzacza. Odkurzacze wyposażone w filtr wodny, bardzo często wyposażone są dodatkowo w bardzo wydajne filtry typu HEPA, zapewniające niebywałą wręcz skuteczność filtracji powietrza - polecane dla alergików. Wodę z zabrudzeniami, po skończonej pracy, należy wylać np.: do toalety lub zlewu, a zbiornik filtra wodnego wypłukać.
Dobór odpowiedniego rodzaju filtracji do Twoich potrzeb to bardzo ważna sprawa. Odpowiednio dobrany pod tym kątem odkurzacz, zapewni nie tylko wysoką skuteczność sprzątania czy komfortu pracy, ale także podniesie poziom czystości powietrza w domu. Decydując się na zakup nowego odkurzacza powinieneś zapoznać się z zaletami i wadami różnego rodzaju filtracji. Dzięki temu, łapiąc za odkurzacz aby szybko posprzątać mieszkanie, będziesz miał pewność co do jego skuteczności, a zasady funkcjonowania Twojego odkurzacza będą dla Ciebie jasne i zrozumiałe.
Mnogość dostępnych w sprzedaży modeli odkurzaczy, ich rodzajów i technologii wykorzystanych do ich produkcji może przyprawić o zawrót głowy. Pamiętaj, że właściwie dopasowanych do Twoich potrzeb odkurzacz to ogromne ułatwienie podczas domowych porządków. Jeżeli chcesz posiadać "odkurzacz idealny", koniecznie skontaktuj się z naszymi specjalistami!
Czekamy z niecierpliwością na Twój telefon ☎️ 880 014 265 lub wiadomość ✉️ biuro@myjki.com