Mycie paneli fotowoltaicznych – jak to zrobić i czym?
Panele fotowoltaiczne działają efektywnie jedynie w przypadku utrzymania ich powierzchni w czystości. Zanieczyszczenia ograniczają ilość docierających do nich promieni słonecznych, czego efektem może być obniżenie wydajności całej instalacji fotowoltaicznej. Na powierzchni modułów gromadzi się najczęściej kurz, liście, pył, sadza, mech oraz ptasie odchody. Dlatego też ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo czyścić panele fotowoltaiczne oraz jakie mogą być koszty takiej usługi.
Mycie paneli fotowoltaicznych – czy jest to konieczne?
Producenci paneli fotowoltaicznych często podkreślają, że ich regularne mycie ma istotny wpływ na sprawność, wydajność, żywotność oraz równomierną pracy ogniw. Wiele modeli paneli wyposażonych jest w warstwy samoczyszczące, które umożliwiają ich oczyszczanie podczas opadów deszczu lub śniegu. Niemniej jednak, w sytuacjach, gdy zabrudzenia są zbyt duże, a opady atmosferyczne nie wystarczają do skutecznego czyszczenia powierzchni paneli słonecznych, niezbędne jest wykonanie tej czynności samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalistów. Zadbane panele pracują efektywniej, co skutkuje zwiększoną produkcją energii elektrycznej z promieniowania słonecznego.
Kiedy czyścić panele fotowoltaiczne?
Sezon na czyszczenie instalacji fotowoltaicznych zazwyczaj rozpoczyna się wczesną wiosną, ponieważ zimą gromadzi się na nich najwięcej zanieczyszczeń. Najczęściej osiadają one w dolnej części modułów. Wynika to ze sposobu ich montażu oraz ustawienia optymalnego kąta nachylenia względem stron świata i padających promieni słonecznych. Cały zebrany brud po prostu spływa po nich w dół pod wpływem działania grawitacji.
Eksperci od fotowoltaiki oraz producenci zestawów PV rekomendują przeprowadzanie czyszczenia wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. W ten sposób można uniknąć zbyt szybkiego wysychania wody i środków czyszczących, które mogłoby doprowadzić do powstawania smug. Krople wody, które schną zbyt szybko, mogą działać jak soczewki powiększające, a to z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia hot spotów na powierzchni paneli.
Czym i jak czyścić panele fotowoltaiczne?
Na rynku funkcjonuje coraz więcej ofert firm, które specjalizują się w myciu instalacji fotowoltaicznych. Profesjonalne usługi konserwacyjne są znacznie bardziej efektywne, a klienci nie muszą inwestować w akcesoria, profesjonalny sprzęt czyszczący ani wysokiej jakości środki chemiczne. W procesie czyszczenia najczęściej wykorzystuje się dwa rodzaje filtrów – systemy jonowo-kationowe oraz urządzenia działające na zasadzie odwróconej osmozy. Dzięki tym metodom można osiągnąć nawet 99 procent czystości paneli fotowoltaicznych po jednorazowym procesie.
W przypadku samodzielnego czyszczenia paneli PV konieczne jest zainwestowanie w specjalistyczne preparaty i narzędzia, które nie uszkodzą modułów. Specjaliści rekomendują miękkie szczotki lub gąbki, ponieważ twarde myjki mogą zarysować zewnętrzną warstwę modułów. Efektem będzie zmniejszona wydajność paneli fotowoltaicznych.
Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wybór delikatnego detergentu Karcher RM764, który doskonale usuwa brud i jednocześnie nie jest silnie działającym środkiem chemicznym. Zamiast polewać panele wodą, można użyć myjki ciśnieniowe, które mają regulację mocy. Specjaliści od czyszczenia fotowoltaiki polecają również dobranie do zestawu specjalnie dedykowanej do PV szczotki obrotowej Karcher iSolar 400.
Poniżej prezentujemy poradnik w formie wideo, jak umyć panele fotowoltaiczne z Karcher iSolar do HD/HDS
Samodzielne mycie instalacji fotowoltaicznej – o czym pamiętać?
Mycie paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu lub gruncie to istotny aspekt utrzymania ich wysokiej wydajności. Warto jednak podkreślić, że panele słoneczne są wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia i powłoki, które minimalizują osadzanie się zanieczyszczeń. Dzięki temu nie ma potrzeby np. ich dodatkowego woskowania.
Ważne jest, aby unikać czyszczenia paneli, gdy są nagrzane wskutek długotrwałego działania promieni słonecznych. Bardzo istotne jest to, żeby ich temperatura była stabilna i neutralna. Zdecydowanie odradza się czyszczenia ich w zimie. W przypadku, gdy zalega na nich śnieg, należy go usunąć z zachowaniem szczególnej ostrożności. Nie powinno się również skrobać mocno zamarzniętego lodu lub śniegu z powierzchni modułów, ponieważ w ten sposób można uszkodzić panele.
Ile kosztuje mycie fotowoltaiki?
Regularne mycie paneli i instalacji fotowoltaicznej jest bardzo ważne, podobnie jak ich konserwacja w sezonie letnim. Można to zrobić samodzielnie lub wynająć specjalistów. Koszt takiej usługi będzie uzależniony od:
- wielkości instalacji fotowoltaicznej,
- miejsca montażu paneli PV,
- wysokości od gruntu – w przypadku instalacji na wysokim dachu niezbędne może okazać się wykorzystanie wysięgnika,
- dojazdu ekipy czyszczącej,
- stopnia zanieczyszczenia paneli.
Z reguły jednak cena waha się od 5 zł do 25 zł za m2 powierzchni. Niektóre firmy oferują zniżki na regularne usługi czyszczenia, co może obniżyć całkowity koszt konserwacji paneli fotowoltaicznych.
Warto przeczytać:
Jak skutecznie czyścić tynkowaną elewację myjką ciśnieniową