Proces budowy ogrodu krok po kroku: od projektu do pierwszego śniadania na tarasie
Jesteś świeżo upieczonym właścicielem działki i nie możesz doczekać się, kiedy Twoje otoczenie przeobrazi się w zieloną oazę? Zanim będziesz mógł cieszyć się pierwszym śniadaniem zjedzonym na tarasie, musisz przejść przez kolejne etapy zakładania ogrodu. Budowa ogrodu od zera wymaga czasu i współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin. Sprawdź, jak wygląda zakładanie ogrodu krok po kroku.
Projektowanie ogrodu
Dobry projekt to podstawa każdego ogrodu. Dzięki niemu można nie tylko osiągnąć pożądany efekt wizualny, ale także uniknąć wielu problemów związanych z korzystaniem z ogrodu oraz jego pielęgnacją. Staranne zaprojektowanie ogrodu pozwala również ograniczyć prace i koszty wynikające z nieprzemyślanej aranżacji.
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac ziemnych należy opracować wstępny plan ogrodu (projekt koncepcyjny). Powinny znaleźć się w nim budynki i elementy architektury ogrodowej (np. altany), rośliny, instalacje, ścieżki. Dodatkowo niezbędne jest przygotowanie kosztorysu. Przy planowaniu ogrodu należy uwzględnić jego wielkość, podział przestrzenny, kolorystykę, styl, funkcje oraz warunki przyrodnicze (rodzaj gleby, nasłonecznienie). Po stworzeniu wstępnego planu ogrodu — odzwierciadlającego jego wizję, niezbędne jest przygotowanie projektu wykonawczego, który będzie zawierał techniczne wytyczne dla wykonawców.
Chociaż projekt ogrodu można przygotować samodzielnie (odręcznie lub w programie komputerowym), w wielu przypadkach konieczna okazuje się pomoc specjalistów — architektów krajobrazu lub projektantów ogrodów. Pomogą oni w weryfikacji pomysłów oraz dostosują Twoje oczekiwania do warunków terenowych i możliwości finansowych.
Oczyszczenie terenu
Gdy wstępny projekt ogrodu jest już gotowy, można rozpocząć prace ziemne. Już na etapie budowy domu warto pomyśleć o przyszłym ogrodzie i zmagazynować żyzną wierzchnią warstwę ziemi w pryzmach. Jeśli na terenie działki rosną drzewa i krzewy, które chcesz zachować, pamiętaj o ich zabezpieczeniu przed zniszczeniem przez maszyny budowlane.
Po zakończeniu prac budowlanych trzeba starannie uprzątnąć cały teren z gruzu i innych pozostałości budowlanych. Należy także usunąć chwasty, korzenie i kłącza roślin. Do oczyszczenia gruntu z części roślin warto wykorzystać glebogryzarkę.
Modelowanie terenu
Kolejnym elementem zakładania ogrodu jest modelowanie terenu. Na tym etapie trzeba nie tylko wyrównać powierzchnię działki, ale również uformować wzniesienia, pagórki, skarpy lub wgłębienia pod staw czy oczko wodne. Jeśli ogród położony jest na podmokłym gruncie, warto pomyśleć o ukształtowaniu spadków terenu, które zapewnią naturalny spływ wody. W większych ogrodach do modelowania terenu używa się koparek.
Montaż podziemnych instalacji
Gdy teren ogrodu jest już wstępnie przygotowany, można przystąpić do montażu podziemnych instalacji. W ogrodach podmokłych wskazane jest zainstalowanie rur drenarskich. Pod ziemią — w zależności od projektu ogrodu — montuje się również elementy systemów automatycznego nawadniania, przewody oświetleniowe oraz siatki na krety. Wszystkie podziemne instalacje powinny być zamontowane na takiej głębokości, by nie doszło do ich uszkodzenia podczas prac w ogrodzie.
Układanie nawierzchni ogrodowych
Ważnym etapem budowy ogrodu jest układanie nawierzchni ogrodowych. Zwykle wykorzystywane są one do utwardzania podjazdów oraz ścieżek. Nawierzchnie ogrodowe powinny być dopasowane do stylu ogrodu, rodzaju podłoża i przebiegu podziemnych instalacji. Należy pamiętać także o uformowaniu spadków (2%), które umożliwią spływ wody opadowej.
Nawierzchnie ogrodowe układa się na ubitym podłożu, na podbudowie z piasku, żwiru lub tłucznia. Do ich budowy można wykorzystać m.in. kostkę brukową, beton, żwir, płyty kamienne czy drewno.
Budowa małej architektury ogrodowej
Aranżację ogrodu warto wzbogacić elementami architektonicznymi. Nie tylko urozmaicą one wygląd otoczenia, ale również zapewnią dogodne warunki do wypoczynku czy uprawy roślin. Do najpopularniejszych obiektów małej architektury ogrodowej należą: altany, pergole, trejaże, pergole, murki oporowe, oczka wodne i grille. Wszystkie elementy architektoniczne powinny być spójne pod względem stylu i kolorystyki oraz dopasowane do budynków lub nawierzchni.
Przygotowanie ziemi pod uprawę roślin
Zanim przystąpisz do sadzenia roślin, musisz odpowiednio przygotować podłoże. Ziemia po pracach budowlanych jest zbita, dlatego należy ją przekopać i rozluźnić. W zależności od potrzeb roślin niezbędne może być także zmodyfikowanie odczynu podłoża. Jeśli ziemia w ogrodzie jest zbyt kwaśna, warto wzbogacić ją kredą lub dolomitem. Do zakwaszenia podłoża można natomiast użyć torfu.
Aby zwiększyć zawartość próchnicy w glebie, warto zastosować kompost, obornik lub nawozy zielone. W miejscach, gdzie planujesz założenie trawnika lub rabat, powinieneś rozłożyć ok. 10-centymetrową warstwę żyznej ziemi.
Zakup i sadzenie roślin
Sadzenie roślin to dla większości osób najbardziej wyczekiwany etap zakładania ogrodu. Aby cieszyć się z pięknych roślin w ogrodzie, najlepiej udać się do sprawdzonego sklepu ogrodniczego lub szkółki roślin. Przy wyborze roślin należy zwracać baczną uwagę na ich stan — lepiej unikać tych przesuszonych i z widocznymi oznakami chorób lub szkodników.
Warto zakupić chociaż kilka większych okazów, które od razu udekorują ogród. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, zdecyduj się na rośliny łatwe w uprawie, odporne na niskie temperatury i suszę, szybko rosnące. Zaplanuj nasadzenia z roślin zimozielonych, drzew, krzewów i długowiecznych bylin, które będziesz mógł podziwiać przez lata.
Rośliny w pojemnikach można sadzić przez cały sezon, natomiast krzewy i drzewa z odkrytym korzeniem — wiosną lub jesienią. Przy sadzeniu roślin trzeba pamiętać o ich wymaganiach dotyczących nasłonecznienia. Należy zachować również odpowiednią odległość między poszczególnymi okazami, dzięki czemu będą mogły się swobodnie rozrastać. Niewskazane jest łączenie roślin ekspansywnych z rosnącymi powoli.
Podczas zakładania ogrodu zacznij tworzyć kompozycję od drzew i krzewów, a dopiero później przejdź do sadzenia bylin i roślin jednorocznych. Jeżeli nie masz doświadczenia w tworzeniu kompozycji ogrodowych, postaw na układ piętrowy (najwyższe rośliny posadź z tyłu, a najniższe z przodu). Zadbaj o obfite podlewanie roślin przez pierwsze tygodnie po posadzeniu. Jeżeli chcesz posadzić w ciągu jednego dnia wszystkie zakupione roślin, możesz skorzystać z pomocy ogrodnika lub firmy ogrodniczej.
Zakładanie trawnika
Jednym z końcowych etapów budowy ogrodu jest zakładanie trawnika. Można to zrobić na dwa sposoby. Tradycyjna metoda polega na wysiewie nasion traw. W takim przypadku na oczekiwany rezultat trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. Osoby, którym zależy na szybkim efekcie, mogą natomiast zdecydować się na ułożenie trawnika z rolki.
Niezależnie od wybranej metody, trawnik należy zakładać na przepuszczalnym, żyznym podłożu, o lekko kwaśnym odczynie (5,5-6,5). Optymalny czas na założenie trawnika z siewu to wiosna lub jesień, natomiast trawnik z rolki można zakładać praktycznie przez cały sezon wegetacyjny. Zamiast trawnika w ogrodzie można również posadzić rośliny okrywowe, stworzyć łąkę kwietną lub rabaty żwirowe.
Dekorowanie ogrodu i weryfikacja rezultatów
Twój ogród jest już prawie gotowy. Nawierzchnie są już ułożone, elementy architektoniczne wybudowane, rośliny posadzone, a trawnik przygotowany. Wreszcie możesz zweryfikować, czy udało Ci się zrealizować swoją wizję. Nadchodzi pora na ocenę całego procesu zakładania ogrodu oraz jego efektów. Pozostały Ci już tylko ostatnie szlify. Teraz możesz uzupełnić aranżację rzeźbami ogrodowymi, umieścić w ogrodzie elementy oświetleniowe lub stworzyć kompozycje z roślin w pojemnikach. A potem wreszcie będziesz mógł cieszyć się pierwszym śniadaniem zjedzonym na swoim tarasie w ogrodzie marzeń…
Jeśli chcesz zrealizować swoją wizję ogrodu, ale nie jesteś w stanie samodzielnie przeprowadzić wszystkich prac związanych z jego zakładaniem, skorzystaj z pomocy specjalistów. Profesjonalne firmy ogrodnicze, takie jak np. SPA4GARDEN, oferują kompleksowe usługi w zakresie zakładania ogrodów. Doświadczeni specjaliści i zaufani partnerzy pomogą Ci na każdym etapie budowy ogrodu: od projektowania, przez przygotowanie terenu, montaż nawierzchni i instalacji, zakup i sadzenie roślin, aż po prace wykończeniowe. Zadbają również o to, by wszystkie prace zostały wykonane w odpowiednim terminie, bezpiecznie, fachowo i zgodnie z prawem. Dzięki temu z pewnością uda Ci się przekuć swoją wizję ogrodu w rzeczywistość.
Powiązane artykuły:
Koszenie trawnika bez tajemnic – wszystko, co musisz wiedzieć
Ogrodnictwo jako zawód: Ile się zarabia oraz co trzeba potrafić, aby zostać dobrym ogrodnikiem
Czyszczenie ogrodu zimowego: Efektywne metody i porady ekspertów