Zasady używania parownic i podstawowe metody czyszczenia.
Ogromna uniwersalność myjek parowych to ich niebywały atut. Mnogość możliwości jakie daje Ci parownica może jednak wprawić na początku w zakłopotanie. Z pewnością nie raz nasuną Ci się pytania "jak mam to wyczyścić" albo "czy mogę w ten sposób używać parownicy?". Jeśli choć raz zadałeś sobie takie lub podobne pytania, zapraszamy do lektury!
Pracując z parownicą, na samym początku musisz zdać sobie sprawę z tego, że pracujesz z gorącą parą pod ciśnieniem. Odpowiednio używana parownica, tzn. ostrożnie i z rozsądkiem, jest bezpieczna dla użytkownika i otoczenia. Pamiętaj aby nie kierować strumienia pary w stronę ludzi i zwierząt, nie podkładaj także dłoni pod strumień pary, grozi to oparzeniem. Jeżeli w sprzątaniu pomagają Ci dzieci, zwróć uwagę na zachowanie bezpieczeństwa pracy. Pamiętaj także, że nie każda powierzchnia "lubi" czyszczenie wysoką temperaturą i nawilżanie. Jeśli planujesz wyczyścić nietypowy materiał, element z delikatną powierzchnią itp., upewnij się, czy dany element lub powierzchnia jest odporna na działanie wilgoci i temperatury. Informacje takie uzyskasz od producenta tego wyrobu, często zawarte są one także w kartach charakterystyki, na metkach i w broszurach.
Parownicę zawsze wypełniaj wodą wodociągową i regularnie odkamieniaj, dedykowanym środkiem odkamieniającym. Jeśli chcesz wydłużyć czas pomiędzy odkamienianiem, możesz używać wody demineralizowanej zmieszanej z wodą wodociągową w stosunku 1:1. Pamiętaj aby nie wlewać do parownicy tylko wody demineralizowanej. Może ona negatywnie wpływać na wnętrze kotła parowego i zakłócać pracę czujników. Częstotliwość odkamieniania powinieneś dopasować do częstotliwości pracy parownicą w myśl zasady: im częściej pracujesz z wykorzystaniem parownicy, tym częściej powinieneś ją odkamieniać. Unikaj stosowania domowych metod na kamień kotłowy. Ocet albo kwasek cytrynowy na pewno świetnie dają radę z odkamienieniem czajnika ale wlane do kotła parowego parownicy mogą uszkodzić urządzenie!
Para wodna wytwarzana przez urządzenie może skraplać się w nim. Jeśli po uruchomieniu parownicy i odczekaniu określonego czasu na jej zagrzanie, po naciśnięciu spustu na pistolecie leci z niego woda, nie para, nie denerwuj się na zapas. Niewielka ilość pary skropliła się w wężu parowym, podczas gdy Ty czekałeś na rozgrzanie się kotła. Jest to rzecz naturalna i nie oznacza wady urządzenia. Przed przystąpieniem do pracy, naciśnij spust pistoletu i przytrzymaj go nad umywalką, zlewem lub miską, aż urządzenie "wypluje" zgromadzoną w wężu wodę.
W przypadku czyszczenia rozległych powierzchni, np.: glazury, terakoty lub parkietów, sprawa jest dość prosta. Dysza ze ściereczką załatwi sprawę. Podłużnymi, dość szybkimi ruchami oczyścisz dowolną, płaską powierzchnię. Czyszczenie okien, luster i szklanych blatów, dzięki odpowiedniej dyszy, także nie będzie problemem.
Problem pojawić się może przy konieczności czyszczenia głębokich fug lub trudno dostępnych zakamarków. W tym przypadku najpewniej zastosowałbyś mocny środek czyszczący. Posiadając parownicę pracujesz bez dodatku chemii, z taką samą skutecznością, a miejscami nawet większą. Pamiętaj o tym, że para posiada ogromne właściwości penetracyjne. Jej drobinki wnikają w każdą szczelinę, co ułatwia rozpuszczania zanieczyszczeń. Aby ułatwić sobie pracę, zastosuj dysze zwiększające ciśnienie pary, przedłużki lub szczoteczki.
Szczoteczka zamontowana na dyszy, pozwoli Ci także na usuwanie powierzchniowych zabrudzeń, które wymagają bardziej intensywnej pracy. Przypalony tłuszcz w piekarniku lub na płycie grzewczej najlepiej wstępnie namoczyć. Gorącą parą spryskuj zabrudzenie, aż pojawi się na nim warstwa gorącej wody. Odczekaj chwilę, a następnie z wykorzystaniem szczoteczki wyczyść powierzchnię.
Jeśli zmagasz się z kamieniem, który osadził się na kranie lub umywalce, wstępnie namocz go octem. Wystarczy, że zamoczysz gąbkę lub ściereczkę i przetrzesz nią zakamienione elementy. Nigdy nie wlewaj octu do zbiornika parownicy! Ocet rozmiękczy kamienny osad, wykorzystanie szczoteczki zamontowanej na dyszy parownicy pozwoli na dość łatwe usunięcie jego pozostałości. Jeśli pracujesz w kuchni lub łazience, w celu uzyskania jeszcze wyższego standardu czystości, wykorzystać możesz dodatkowo preparat dezynfekujący.
Powierzchnie wrażliwe oraz rośliny, możesz delikatnie "odkurzyć" z wykorzystaniem pary. W ten sam sposób pozbędziesz się także niewielkiej ilości kurzu z mebli i gablot. Należy wtedy zmniejszyć ilość dozowanej pary przełącznikiem w parownicy oraz odsunąć dyszę parownicy od powierzchni na kilkanaście centymetrów, tak, aby dany element owiewała para osuszona i ciepła, nie gorąca. Nie stosuj tej metody przy elektronice i sprzęcie elektrycznym z niezabezpieczonymi podzespołami (wzmacniacze, amplitunery, kolumny i głośniki, komputery itp.) - nawet najbardziej „sucha” para to i tak drobinki wilgoci.
Parownica może posłużyć także jako ekologiczny odplamiacz. Zastosuj dyszę punktową lub dyszę zwiększającą ciśnienie pary. Ustawiając dyszę pod kątem do plamy na czyszczonej powierzchni, np.: materacu, dywanie czy tapicerce, możesz "zdmuchnąć" plamę bez stosowania środków czyszczących. Pamiętaj, aby suchą ściereczką wchłonąć nadmiar wilgoci oraz zabrudzenia. Unikaj stosowania tej metody na tapicerce skórzanej lub z eko skóry. Takie powierzchnie nie powinny być czyszczone wysoką temperaturą.
Nieskomplikowana w obsłudze parownica to niewątpliwy atut w każdym domu. Szybkie, ekologiczne czyszczenie bez zbędnego wysiłku jest tym, co chcą nam wszystkim zapewnić producenci nowoczesnego sprzętu do sprzątania. Jeśli jeszcze nie posiadasz parownicy i nie jesteś pewien jakie akcesoria dobrać, zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie doradzimy w wyborze abyś mógł otrzymać urządzenie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb i wymagań.
Czekamy z niecierpliwością na Twój telefon ☎️ 880 014 265 lub wiadomość ✉️ biuro@myjki.com
Zobacz również nasze pozostałe artykuły:
Czym jest parownica i jak działa?
Przeznaczenie parownic
Akcesoriów i sposoby ich wykorzystania
Parownica Karcher w łazience: Skuteczne usuwanie kamienia i osadu
Jak odkamienić parownicę Karcher?
Czyszczenie fug w łazience: Skuteczne metody z wykorzystaniem parownicy Karcher