Wybór myjki ciśnieniowej do kostki brukowej i podjazdów. Co warto wiedzieć?
Wprowadzenie myjek ciśnieniowych na rynek zrewolucjonizowało wiele prac porządkowych, dzięki czemu stały się one zdecydowanie prostsze i mniej czasochłonne. Odpowiednio dobrane urządzenie pozwala utrzymać porządek w różnych miejscach, np. przed domem. Wykorzystuje się je również do mycia garażów, elewacji, czy podjazdów. Dzięki temu, że strumień wody, który wylatuje z lancy ma dużą prędkość, nie trzeba używać do szorowania nawierzchni zbyt dużo siły. Istotne jest jednak to, aby przy wyborze myjki ciśnieniowej zwrócić uwagę na konkretne parametry. Jaką myjkę ciśnieniową wybrać?
Jaka myjka ciśnieniowa będzie najlepsza do czyszczenia kostki brukowej?
Na budowę przydomowych ścieżek, chodników, podjazdów, czy tarasów bardzo często wykorzystuje się kostkę brukową. Jest atrakcyjne rozwiązanie dla wielu osób ze względu na estetykę tego materiału, a także niezbyt wygórowaną cenę. Z upływem czasu oraz w wyniku działania różnych czynników atmosferycznych i regularnego użytkowania nawierzchni, kostka brukowa może stracić swój pierwotny wygląd i zacząć prezentować się nieestetycznie. W takich przypadku warto ją odświeżyć. Można do tego celu wybrać myjkę ciśnieniową, która pozwala szybko przywrócić nawierzchni jej pierwotny stan.
Przy wyborze myjki ciśnieniowej do kostki brukowej istotne są różne czynniki. Należy zwrócić uwagę na ciśnienie, moc urządzenia oraz jego wydajność tłoczenia i wydajność powierzchniową. Ważne są także parametry dotyczące zasilania, rozmiaru i wagi urządzenia. Co istotne, ceny także odgrywają jedną z ważniejszych ról. Warto znaleźć sprzęt, który będzie nie tylko wysokiej jakości, ale także w atrakcyjnej cenie.
Ciśnienie oraz wydajność tłoczenia wody
Poziom ciśnienia niezbędny do skutecznego czyszczenia kostki brukowej myjką ciśnieniową zależy od rodzaju i stopnia zabrudzeń. Kostka regularnie utrzymywana w czystości nie wymaga tak wysokiego ciśnienia, jak powierzchnie, które nigdy nie były w ten sposób czyszczone.
Fachowcy zalecają, aby ciśnienie w myjce nie było niższe niż 120 barów. Taki poziom ciśnienia pozwala na efektywne usunięcie brudu, mchu, alg i innych zanieczyszczeń z powierzchni kostki brukowej. Jeśli przekracza ono 150, a nawet 180 barów, efekty są jeszcze lepsze. Ponadto takie urządzenia, jak np. Nilfisk Core 150-10 PowerControl, umożliwiają szybsze czyszczenie i bardziej widoczne rezultaty przy mniejszym nakładzie pracy.
Istotna jest również wydajność tłoczenia wody, czyli ilość wody dostarczanej przez myjkę w ciągu godziny. Do czyszczenia kostki brukowej poleca się urządzenia o przepływie wody od 400 do 500 litrów na godzinę. Należy jednak pamiętać, że delikatniejsze rodzaje kostki, takie jak naturalny kamień, mogą wymagać niższego ciśnienia i mniejszej ilości wody, aby uniknąć uszkodzenia powierzchni.
Zobacz naszą listę myjek, które sprostają temu zadaniu:
Nie zapomnij o chemii, która wzmocni efekt czyszczenia:
Wydajność powierzchniowa myjki ciśnieniowe do kostki brukowej
Przy czyszczeniu kostki brukowej na dużych powierzchniach ważna jest wydajność powierzchniowa myjki ciśnieniowej. Z tego powodu do takich zadań często wykorzystuje się myjki przemysłowe, takie jak urządzenia marki Karcher. Urządzenia o niższej wydajności sprawiają, że proces czyszczenia trwa zbyt długo i staje się uciążliwy dla osób wykonujących pracę. Wydajność powierzchniowa myjki ciśnieniowej do kostki brukowej to parametr określający, jaką powierzchnię można oczyścić w określonym czasie. Mierzy się ją w metrach kwadratowych na godzinę (m²/h) lub na minutę (m²/min).
Dobór odpowiedniej wydajności powierzchniowej zależy od indywidualnych potrzeb oraz wielkości obszaru przeznaczonego do czyszczenia. W przypadku myjek ciśnieniowych do kostki brukowej zazwyczaj zaleca się wybór modelu, którego wydajność wynosi od 30 do 60 m²/h. Świetnym przykładem jest tutaj Karcher K 7 Power, który jest nie tylko wydajny, ale także wysokiej jakości urządzeniem zarówno do zastosowań domowych, jak i profesjonalnych.
Jakie parametry są jeszcze ważne podczas wyboru myjki do mycia kostki brukowej?
Myjki do kostki brukowej dostępne są w wielu wariantach, dlatego nie dziwi fakt, że wiele osób zastanawia się jaką wybrać, aby skuteczność czyszczenia i usuwania najtrudniejszych zabrudzeń była jak najwyższa. Warto więc sprawdzić jeszcze kilka innych parametrów:
- dodatkowe akcesoria – istotne jest to, aby myjka ciśnieniowa miała różne dysze i akcesoria, np. dysza rotacyjna, czy też szczotka do czyszczenia kostki brukowej,
- ciśnienie – warto zdecydować się na myjkę, która umożliwia dostosowanie ciśnienia wody, dzięki czemu będzie ona bardziej uniwersalna,
- moc silnika myjki – wpływa na wydajność i trwałość urządzenia,
- system chłodzenia silnika – niektóre modele urządzeń mają możliwość chłodzenia silnika, dzięki czemu są one wydajniejsze i mogą dłużej pracować bez przerwy,
- filtr wody – chroni pompę przed wszelkimi zanieczyszczeniami,
- dodatkowe funkcje – np. system automatycznego wyłącznika ciśnieniowego, zbiornik na środek czyszczący.
Warto przeczytać:
Ranking myjek ciśnieniowych do 600 zł — TOP 3