Prace ogrodowe w lipcu

Kategorie: Kalendarz ogrodnika
Przeczytasz w: 2 min 15 s
Prace ogrodowe w lipcu

Lipiec to moment pełni ogrodu – wszystko kwitnie, owocuje, rośnie jak na drożdżach. Ale ten czas obfitości wymaga uwagi: upały, przelotne burze i długie dni mogą dać się we znaki roślinom i... ogrodnikowi. Największym wyzwaniem jest podlewanie – jeśli nie planujesz systemu automatycznego nawadniania, warto opracować prostą rutynę podlewania rano i wieczorem.


Letnie cięcia – mniej znaczy więcej

W lipcu nie wykonuje się już intensywnych cięć drzew i krzewów, ale warto wykonać tzw. cięcia letnie – szczególnie u winorośli, moreli, czereśni czy jabłoni. Usuwamy młode, niepotrzebne pędy, które nadmiernie zagęszczają koronę lub zacieniają owoce. Do takich precyzyjnych cięć przydaje się sekator o cienkich ostrzach lub nożyce teleskopowe, jeśli działasz na większej wysokości. Można też użyć pilarki akumulatorowej.


Trawnik latem – koszenie z głową

W lipcu trawa rośnie wolniej, ale nie oznacza to końca koszenia. W czasie upałów nie skracaj trawnika zbyt nisko – wyższe źdźbła lepiej zatrzymują wilgoć i chronią glebę przed przesuszeniem. Koszenie najlepiej zaplanować na chłodniejsze pory dnia – rano lub późnym popołudniem. Do pracy przy większych powierzchniach warto wykorzystać kosiarkę akumulatorową, która zapewni cichą i swobodną pracę bez uciążliwego kabla. Po skończonej pracy zadbaj o sprzęt – zdmuchnij resztki trawy z obudowy i noży, by uniknąć zasychania i korozji.


Podlewanie – codzienny rytuał z rozsądkiem

Rośliny w gruncie podlewaj rzadziej, ale obficie, by woda sięgała głębiej niż tylko do wierzchniej warstwy gleby. Trawnik warto podlewać 2–3 razy w tygodniu, ale intensywnie – mniej znaczy tutaj gorzej. Jeśli nie masz systemu automatycznego, prosta końcówka z regulacją strumienia potrafi znacznie ułatwić pracę. Warto zwrócić uwagę na ofertę od Karchera, który oferuje w przystępnej cenie zraszacz ogrodowy


Rabaty i warzywnik – zbiory i porządek

Lipiec to czas zbiorów: ogórków, pomidorów, fasolki, cukinii. Nie przegap momentu – regularne zbiory pobudzają rośliny do dalszego owocowania. Warto też przeglądać rabaty – usuwaj przekwitłe kwiatostany (np. liliowców, róż), przycinaj lawendę, by zachować jej kształt. Do zbiorów lub pielęgnacji przy gruncie przydają się proste siedziska lub nakolanniki, które odciążą kolana podczas dłuższej pracy.


Co z ogrodem na czas urlopu?

Jeśli planujesz wakacyjny wyjazd, zabezpiecz ogród: ściółkuj glebę pod warzywami i krzewami (np. korą, słomą lub skoszoną trawą), aby ograniczyć parowanie. Poproś sąsiada lub znajomego o podlewanie, szczególnie w czasie upałów. Na rabatach doniczkowych sprawdzi się prosty zestaw z butelkami do kropelkowego podlewania – niedrogi i skuteczny sposób na przetrwanie kilku dni bez opieki.

Logo
Autor: myjki.com
Czy ten artykuł był pomocny:
Udostępnij:
Komentarze
Loading...