Prace ogrodowe w sierpniu

Kategorie: Kalendarz ogrodnika
Przeczytasz w: 2 min 27 s
Prace ogrodowe w sierpniu

Sierpień to miesiąc dojrzałego ogrodu – rośliny są w pełni sił, kwitnienie trwa, a warzywa i owoce dojrzewają w błyskawicznym tempie. Choć lato zbliża się ku końcowi, pracy nie brakuje. To moment na intensywne zbiory, cięcia porządkowe i przygotowania do jesieni. Dobrze zaplanowane działania teraz, zaowocują zdrowym ogrodem i mniejszą ilością pracy w kolejnych miesiącach.


Trawnik – regeneracja po upałach i przygotowanie do września

Wysokie temperatury i silne nasłonecznienie mogą zostawić ślady na trawniku. Wypalone plamy, przesuszone miejsca czy żółknięcie trawy to częsty sierpniowy obrazek. Warto ograniczyć koszenie do minimum – wyższa trawa lepiej chroni glebę przed wysychaniem. W drugiej połowie miesiąca można zacząć przygotowania do jesiennej regeneracji: delikatna wertykulacja i nawożenie nawozami z przewagą potasu wzmocni darń przed wrześniem.

Przy okazji polecamy nasz artykuł: Najlepsza trawa na trawnik – jaką wybrać do ogrodu?


Kwiaty i rabaty – czas na selekcję i porządki

Wiele bylin kończy teraz swoje kwitnienie. Sierpień to świetny moment, by podzielić i odmłodzić kępy irysów, liliowców czy floksów. Przekwitłe kwiaty należy regularnie usuwać – to nie tylko poprawia estetykę rabat, ale i oszczędza energię roślinom. Pod koniec miesiąca warto zaplanować sadzenie roślin cebulowych kwitnących wiosną – np. narcyzów czy szafirków.


Warzywnik – zbiory, porządki i ostatnie siewy

Warzywnik aż kipi od plonów – pomidory, papryki, fasola, marchew czy buraki trafiają do koszyków niemal codziennie. To dobry moment na opróżnianie grządek z warzyw wczesnych i wysiew kolejnych – np. rzodkiewki, roszponki czy szpinaku na jesienne zbiory. Po zebraniu warzyw warto wzruszyć ziemię i zasilić ją kompostem. Zadbaj też o podwiązywanie roślin, które wciąż rosną – szczególnie ogórków i pomidorów.


Drzewa i krzewy – przycinanie i podparcia pod ciężarem owoców

Uginające się pod ciężarem owoców gałęzie jabłoni czy śliw warto podeprzeć – unikniesz łamania i uszkodzeń. W sierpniu można jeszcze wykonać delikatne cięcie prześwietlające, ale tylko przy suchej pogodzie. Krzewy ozdobne, takie jak forsycje czy tawuły letnie, można formować po zakończonym kwitnieniu. Obserwuj też liście – pojawiające się plamy lub deformacje mogą być oznaką chorób grzybowych, które warto szybko zahamować ekologicznym opryskiem. Do tej czynności sprawdzi się akumulatorowy opryskiwacz.


Taras i otoczenie domu – sierpniowe porządki i przegląd sprzętu

Koniec lata to świetny moment na porządki wokół domu. Oprócz klasycznego mycia tarasu czy podjazdu, warto przejrzeć narzędzia ogrodowe, wyczyścić sekatory, wymienić zużyte końcówki w wężach czy odświeżyć meble ogrodowe. Jeśli planujesz przechowywać je na zewnątrz – zaimpregnuj drewno lub pokryj metal odpowiednią powłoką ochronną.

Do prac porządkowych przydadzą się:

Logo
Autor: myjki.com
Czy ten artykuł był pomocny:
Udostępnij:
Komentarze
Loading...