(pusty)

Brak produktów

0,00 zł Dostawa
0,00 zł Razem

 Realizuj zamówienie

 porównaj
Darmowy transport*
Wysyłka do 24h
ZWROT TOWARU 30DNI!
RÓWNIEŻ DLA FIRM
690 933 888 577 303 877

Zasady używania odkurzaczy piorących / z funkcją prania.

Jeżeli jesteś już szczęśliwym posiadaczem urządzenia jakim jest odkurzacz piorący to nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko sprawdzić jego możliwości w praktyce. Do wyboru masz wiele różnych opcji, np. pranie tapicerki w domu lub samochodzie, pranie dywanów, wykładzin itp. Kluczem do Twojego sukcesu jest odpowiednie przygotowanie powierzchni przed praniem oraz wybór techniki prania. Wisienką na torcie będzie natomiast dopasowanie preparatów do prania, zgodnie z ich przeznaczeniem oraz rodzajem powierzchni jaką chcesz wyprać. Gotowy? Zaczynamy!


Jak wyprać tapicerkę?

Poniżej przedstwiamy wskazówki, jak poprawnie wyprać tapicerkę samochodową lub inne rzeczy za pomocą odkurzacza piorącego.


odkurzanie tapicerki


Pierwszą i jedną z najważniejszych czynności jakie powinieneś wykonać przed przystąpieniem do prania dowolnej powierzchni, niezależnie czy to domowa tapicerka, wykładzina w biurze czy dywan w Twoim pensjonacie, to odkurzenie tej powierzchni "na sucho". Możesz to zrobić, wykorzystując odkurzacz jednofunkcyjny Usunięcie luźnych zabrudzeń i kurzu pozwoli Ci na znacznie łatwiejsze pranie, a sam jego efekt końcowy, będzie widocznie lepszy. Odkurzacz piorący od razu będzie mógł "zająć się" usuwaniem zabrudzeń z głębi runa lub plam powierzchniowych. Nie bagatelizuj wstępnego odkurzania! Nie zajmie Ci ono dużo czasu, a bardzo mocno przyczyni się do efektu końcowego, na którym przecież najbardziej Ci zależy.


odkurzacz piorący


Odkurzacz piorący przygotuj urządzenie do działania

Kolejnym krokiem jest przygotowanie odkurzacza piorącego z funkcją prania do pracy. Zależnie od posiadanego modelu, wyjmij z odkurzacza worek filtracyjny na zanieczyszczenia suche i zamontuj filtr do pracy na mokro. Podłącz do węża ssącego odkurzacza odpowiednie przedłużki i ssawki ekstrakcyjne.

filtr wodny


Preparat piorący do odkurzacza piorącego

Kiedy maszyna jest już odpowiednio wyposażona, przygotuj roztwór preparatu piorącego posiłkując się instrukcją nadrukowaną na etykiecie (o doborze środków piorących przeczytasz w dalszej części artykułu) i wlej odpowiednią ilość roztworu do zbiornika w odkurzaczu. Zwróć w tym miejscu uwagę na to, aby mieszankę wlać do zbiornika na wodę czystą. To właśnie z tego zbiornika odkurzacz zasysa mieszankę, aby następnie rozprowadzić ją na pranej powierzchni. Wszystko gotowe, możesz zaczynać pranie.

czyszczenie dywanu

 

Technika odkurzaczania tapicerki efektywne pranie

Najpopularniejszą i najszybszą metodą prania jest pranie "w jednym przejściu roboczym". Zasada jest bardzo prosta: połóż ssawkę ekstrakcyjną na pranej powierzchni, uruchom turbinę ssącą i pompę, pierz powierzchnię jednocześnie spryskując i odsysając wodę z rozcieńczonym preparatem piorącym, wykonując niezbyt szybkie ruchy ssawką w jednym kierunku - do siebie (ciągnij ssawkę w Twoim kierunku). Pamiętaj aby proces prania przeprowadzać precyzyjnie, czyszcząc powierzchnie równymi, niezbyt dużymi odcinkami.


Technikę tę powinieneś wybrać, jeśli Twoim celem jest szybkie odświeżenie powierzchni tekstylnej i poprawienie wyglądu tapicerki, dywanu lub wykładziny. Będzie ona odpowiednia również przy konieczności usunięcia nowo powstałej, świeżej plamy, a także w przypadku prania niezbyt mocno zabrudzonych powierzchni. W razie potrzeby, proces możesz powtórzyć.


czyszczenie foteli samochodowych

 

Prespray zwiększ wydajność odkurzacza

Kolejną stosowaną metodą jest pranie z wykorzystaniem "prespray" lub "wstępnego oprysku". W przypadku tej techniki, pierwszą rzeczą jaką powinieneś wykonać (oczywiście po wstępnym odkurzeniu powierzchni) jest naniesienie rozcieńczonego preparatu do prania równomiernie na całej powierzchni. Wykorzystaj do tego celu ssawkę ekstrakcyjną. Uruchom samą pompę w odkurzaczu i trzymając ssawkę kilka centymetrów nad praną powierzchnią, spryskaj całość. Możesz także położyć ssawkę na pranej powierzchni i wykonując proste ruchy "do siebie" zwilżyć runo dywanu również w jego głębszych partiach. Gdy opryskasz już całą powierzchnię, pozwól preparatowi czyszczącemu zadziałać, pozostawiając tak przygotowane dywany lub wykładziny na kilka minut. Bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do wyschnięcia powierzchni. Zwróć na to uwagę zwłaszcza latem i w bardzo słoneczne dni. Następnie wypierz powierzchnię w taki sam sposób jak opisano to wyżej. Technikę tę powinieneś wybrać, jeśli planujesz wyprać dawno nie czyszczoną powierzchnię lub taką, na której znajdują się stare, utrwalone plamy. W razie potrzeby, proces możesz powtórzyć.


Odkurzacz Karcher Puzzi 30/4
 


W obu przedstawionych powyżej przypadkach, dodatkowo, jako pomoc w praniu, zastosować możesz odplamiacz. Jego użycie przypomina pranie z "wstępnym opryskiem". Odplamiacz, którego butelka wyposażona jest w spryskiwacz (atomizer), nanosisz bezpośrednio na plamę. Pamiętaj, aby nie używać odplamiacza na całej powierzchni którą pierzesz. Skup się na konkretnych plamach. Po jego zastosowaniu odczekaj parę minut i wypierz powierzchnię.


Co wspomniane było wcześniej, bardzo ważnym aspektem prania, jest odpowiedni środek piorący, którego roztwór będziesz nanosił na praną powierzchnie. Kluczowe jest tutaj dobranie rodzaju preparatu czyszczącego do pranej powierzchni.  Na początek rozgraniczmy dwa rodzaje powierzchni do prania jakie najczęściej spotykamy:


-powierzchnie delikatne, z włosiem krótkim lub bez niego (tapicerka samochodowa, tapicerka meblowa, wykładziny dywanowe)
-powierzchnie o mocnej podstawie z włosiem długim (wykładziny dywanowe z długim włosiem, dywany)


Każdą z tych powierzchni wyprać możesz preparatem uniwersalnym lub dobrać środek specjalnie dopasowany do określonej powierzchni.


Jeśli planujesz zająć się pierwszą grupą powierzchni, dla przykładu, chcesz wyprać tapicerkę w swoim samochodzie lub wykładzinę dywanową w domu, powinieneś zaopatrzyć się w preparaty w płynie. Środki piorące w płynie to jedne z najbardziej uniwersalnych środków chemicznych. Dzięki ich strukturze, możesz używać ich na delikatnych tapicerkach (również w ciemnym kolorze), a także na grubych i sztywnych wykładzinach. Największymi zaletami preparatów w płynie jest ogromna łatwość w dozowaniu i mieszaniu ich z wodą, a także bardzo szybkie wypłukiwanie się ich z pranych powierzchni. Bardzo często, po zastosowaniu środka piorącego w płynie, nie ma już potrzeby powtórnego płukania, co znacząco zaoszczędzi Twój czas.


pranie dywanu


Wśród środków w płynie odnajdziesz wiele różnych ich rodzajów. Są to np. środki uniwersalne (do prac ogólnych), środki mocne (do stosowania na powierzchnie silnie zabrudzone), odplamiacze (do usuwania punktowego plam), a także środki pomocnicze, takie jak płukanki (pomagają w usunięciu pozostałości środków chemicznych po praniu) i impregnaty (do zabezpieczenia powierzchni przed szybkim zabrudzeniem).


Jeżeli stanąłeś przez wyzwaniem wyprania grubego dywanu lub wykładziny, powinieneś zastanowić się na wyborem preparatu do prania w proszku. Ze względu na swoją strukturę, proszek dłużej pozostaje w czyszczonej powierzchni, dzięki czemu równomiernie odspaja zabrudzenia na całej powierzchni włosia. Proszki charakteryzują się także większą siłą usuwania zabrudzeń w porównaniu z podstawowymi preparatami w płynie (sile działania proszku dorównują preparaty w płynie pochodzące z linii profesjonalnych - preparaty przemysłowe). Proszki do prania wymagają powtórnego płukania po skończonym praniu, gdyż mogą pozostawić biały osad na czyszczonej powierzchni. Będzie to zwłaszcza widoczne na powierzchniach w ciemnych kolorach. Płukanie przeprowadzić możesz czystą wodą lub wodą z dodatkiem płukanki. Płukanie wygląda dokładnie tak samo jak sam proces prania. Nie korzystasz wtedy jedynie z preparatów do czyszczenia.


proszek karcher


Pranie powierzchni tekstylnych, o czym mogłeś się przekonać, nie jest procesem trudnym ani pracochłonnym, a pozwala zawsze cieszyć się czystym dywanem czy tapicerką. Dobrze dopasowany do Twoich potrzeb odkurzacz z funkcją prania oraz zapas skutecznej chemii, dodatkowo umili Ci sprzątanie - możliwość szybkiego "załatwienia sprawy" z dużą łatwością to zdecydowany plus. Jeśli nadal wahasz się jaki preparat czyszczący wybrać, albo nie jesteś pewien który model odkurzacza piorącego zakupić, skontaktuj się z nami. Zawsze chętnie pomożemy Ci w wyborze, korzystając z naszego wieloletniego doświadczenia.Jeśli potrzebujesz  więcej wiedzy o odkurzaczach, to serdecznie zachęcamy do przeczytania tych artykułów:

Przeznaczenie odkurzaczy piorących ( jak dobrać odpowiedni model do swoich potrzeb)
Czym jest odkurzacz piorący / z funkcją prania i co je różni?
Odkurzacz piorący — jaki wybrać?
Odkurzacz piorący ranking — zobacz najlepsze odkurzacze piorące 2023
Odkurzacz piorący Karcher w walce z alergenami i roztoczami


Czekamy z niecierpliwością na Twój telefon ☎️ 880 014 265 lub wiadomość ✉️ biuro@myjki.com